Az EU céges, pontosabban üzleti vállalkozások kategóriában is hirdet környezetvédelmi pályázatot, ez a European Business Awards for the Environment. 1990-ben került sor az első díjak kiosztására. Azóta két évente.
A profitorientált vállalkozások, cégek négy különböző kategóriában nevezhettek eredetileg. Ezek a környezeti menedzsment területe, az eljárások területe, maga a termék, termékek kategóriája és a fenntartható fejlődés témájában folytatott nemzetközi együttműködés kategóriája. A nevezések először országonként, azaz nemzeti szinten zajlanak. Az uniós pályázatra pedig mindazok tovább kerülnek, akik a meghatározott négy kategória valamelyikében már díjat nyertek. Ez afféle kvalifikáció. A nemzetközi vagy európai bajnokságok előtt, hazai pályán is remekelni kell.
Magyarország 2002-től vesz részt az európai versenyben. A díjakat biztosítók köre alakított egy nemzetközileg elismert és regisztrált nemzeti pontozó bizottságot. Ennek az idén tagjai a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége, a KÖVET Egyesület a Fenntartható Gazdálkodásért, a hazai HBLF (Hungarian Business Leaders Forum), a Magyar Innovációs Szövetség és a Corvinus Egyetem – Tisztább Termelés Magyarországi Központja.
Az európai versenyben eddig két kiemelkedő magyarországi teljesítmény volt sikeres. 2004-ben a környezeti menedzsment kategóriában a DENSO Magyarország Kft. nyert, illetve 2006-ban a kiemeltek között rangsorolták a GE Lightening Zrt.-ét. A DENSO Gyártó Magyarország Kft. erőátviteli vezérlőrendszereket gyárt a gépjárműpiac számára. Az egyik termékcsoportjuk a dízel termékeket öleli fel, főként a dízel üzemanyag befecskendező szivattyúkat, a másik nagy csoportját a rendszervezérlő eszközök (System Control Components) alkotják. Ezekkel az alkatrészekkel megváltoztathatók a motor különböző tulajdonságai (üzemanyag-fogyasztás, szennyezőanyag kibocsátás, nyomaték, pillanatnyi teljesítmény), így lehetővé válik a hatékony, takarékos és környezetkímélőbb működés együttes megvalósítása. A GE nem szorul bemutatásra, 1989 vége óta sikeresen működik Magyarországon, mára a cég mind az öt fő üzletága aktív hazánkban. Jelenleg a GE a legnagyobb amerikai munkáltató (több mint 13 000 munkatárs), és befektető, valamint az egyik legnagyobb exportőr Magyarországon, melyhez hozzájárul több mint 2 000 kulcsbeszállítója is.
2012-ben 7 magyar cég adott be pályázatot és kvalifikáltatta magát a nemzeti zsűri előtt. Két pályázat készült a menedzsment kategóriában: a Magyar Telekom Nyrt. és a SKANSKA Magyarország pályázata, három a termék kategóriába, a FUX Ipari Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt., a Miskolci Hőszolgáltató Kft. és a Pharmatéka Bt. továbbá 2 cég pályázott eljárás kategóriában, az E.ON Hungária és a MARS Magyarország Kisállateledel Gyártó Kft.
A Telekom legújabb – immáron ötéves – klímastratégiájával indul, a SKANSKA fenntarthatósági menedzsment rendszert mutat be. Ez utóbbinak részét képezi a mindennapok gyakorlatát szabályzó környezetvédelmi és CSR stratégiák és modellek elméleti rendszere. A FUX-nak sikerült kifejlesztenie egy olyan kábelfelületet, amely mentes a hanghatásoktól, és egyéb jó tulajdonságokkal is bír – így ezzel pályázott, a miskolciak elkezdték a megújuló és alternatív energiák alkalmazását a távhőszolgáltatásban, ami önmagában igen jelentős tény, hiszen Magyarország második legnagyobb távhőszolgáltatójáról van szó. A Pharmatéka egyedülálló takarmány-adalékanyagot nevezett, mely gátolja a sertéseknél a betegség kialakulását és a gyógyszermentes prevencióval szermaradvány-mentes élelmiszer (hús), a környezetet nem terhelő, gyógyszer nélküli élelmiszertermelés valósítható meg. Az E.ON az „Akadálymentes Égbolt” programját nevezte, míg a MARS termálvizes fűtésrendszert épített ki, és modernizálta az irodái vízmelegítési és fűtési rendszerét, hogy a globális terveknek megfelelően csökkentse ökológiai lábnyomát.
Az európai zsűri selejtezőjében 156 pályázat szerepelt 24 országból, amely jelentősen nagyobb szám, mint az előző európai kvalifikációt eddig elérők száma. A magyarországi pályázatok ezúttal nem jutottak a döntőbe. A Brüsszelben 2012. május 24-én megtartandó díjátadón 14 finalista izgulhat, ki nyeri a most már 5[1] kategóriában megnyerhető díjakat.
A „legjobbak legjobbjai”-ként nevezett 14 cég, üzleti vállalkozás mindössze 9 EU-tagállamból jutott tovább: Belgium, Franciaország, Németország, Spanyolország, Ausztria, Portugália, Szlovákia, Finnország és az Egyesült Királyság, azaz Anglia izgulhat, kik lesznek az idei Európai Üzleti Díj a Környezetvédelemért kiválóságai.
A díjátadásra egy különleges, kifejezetten a víz védelmének szentelt európai rendezvénysorozaton kerül sor. Beszámolok majd róla!