Zöld Béka díj

Mi a közös a listán szereplő vállalatokban? MOL, Audi Hungária, ATEL vállalatcsoport, Magyar Villamos Művek, Dreher Sörgyárak, CIB Bank? Azon kívül, hogy nagyok, vagy hogy Magyarországon működnek? Megmondom: valamennyien megnyerték már a Közép-Európai Fenntarthatósági Jelentés Díjat, a Zöld Béka díjat.

Egészen rendhagyó díj ez a zöld díjak kategóriájában. Egy jelentést díjaz. Azt célozza meg, hogy a közép-európai régió gazdasági, pénzügyi, ipari életében jelentős szerepet játszó cégek kötelező éves beszámolója, jelentése ne korlátozódjon a cég üzletmenetének pénzügyi oldalára, hanem térjen ki a környezeti és a fenntarthatósági vonatkozásokra.

A jelentéseket meghatározott szempontrendszer szerint értékelik ezek a GRI (Global Reporting Initiative) környezeti, szociális és fenntarthatósági szempontjai. Természetesen pontozzák a jelentés fenntarthatósági tartalmát is és azt hogy, mennyire közérthető maga a jelentés. Mert egyedi módon, bírálati szempont a közérthetőség, hogy a nagy nyilvánosság is megismerhesse és megértse a fenntarthatósági jelentéseket. A nyilvánosság önmagában is érték, hiszen a cégek kiemelkedhetnek a versenytársak csoportjából, újat mondhatnak a fogyasztók és a befektetők számára, az alkalmazottak és a beszállítóik számára egyaránt.

Magyarországon a díj alapítása óta a fenntarthatóság és a környezeti tartalmon mellett egyre nagyobb teret nyert a társadalmi felelősségvállalás kezelésének kérdése. Érdekes módon azonban, a fenntarhatóság bizonyul a legfontosabb tartalomnak, a bírálók, a díj alapítója és maguk a pályázók részéről is.

A régióban dolgozó cégek, vállalkozások – attól függetlenül, hogy nagyok vagy kicsik, már rendszeresen alávetik magukat környezetvédelmi állapotfelméréseknek, teljesítményértékeléseknek, környezeti hatásvizsgálatokat folytatnak és sokan auditáltatják magukat, amikor például környezethasználati engedélyeztetési dokumentációt szereznek be. A cégek információs rendszerében szerepel a környezetvédelmi információs rendszer, továbbá készülnek környezetvédelmi kézikönyvek és vállalati illetve fenntarthatósági vonatkozású jelentések, és hulladékgazdálkodási kimutatások. A környezetvédelmet és a fenntarthatóságot támogató uniós pályázatok pedig szintén arra késztették a cégeket, hogy aktívan kiterjesszék a vállalati tevékenységet e szerint a szempontrendszer szerint is, és ezekről éves beszámolókat, jelentéseket készítsenek – igen nagy számban.

Így, ha belegondolunk, nem meglepő, hogy egy nemzetközi könyvvizsgáló cég, a Deloitte Magyarország, hozta létre 2001-ben ezt a díjat, a kimelkedő fenntarthatósági jelentést díjazva.

A Zöld Béka díj idén azért is izgalmas, mert pályázat volt magára a díj megtervezésére. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem jelenlegi hallgatói pályázhattak saját tervezésű alkotásukkal. A nyertes pályázatot a fiatal képzőművész a díjalapító támogatásával elkészítheti. A Zöld Béka díjat és a nyertes pályaművet 2012 novemberében adják át. Adok majd hírt róla.

————————–

https://www.globalreporting.org/Pages/default.aspx

GRI átfogó rendszert dolgozott ki az Sustainability Reporting Framework  alatt, amelyet világszerte használnak. Ez teszi lehetővé, hogy a cégek összehasonlítható módon tegyenek közzé a fenntarthatóság jelentéseket.

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

négy + 8 =