Tüzelni muszáj, de nem mindegy, hogy mivel

Itt a tél, fűteni kell. Sokunk számára nem kérdés mivel, hiszen évtizedekkel ezelőtt becsaltak bennünket a gázcsapdába, amelyet olcsónak és környezetkímélőnek gondoltunk magunk is. Aztán kiderült, hogy olcsónak nem olcsó, és, bár kevésbé szennyez, mint a szén, de tiszta energiának nem mondható. A villamosenergia és a fa sokkal környezetkímélőbb. Különösen a (száraz) tüzelőfa, amely nem juttat többlet szén-dioxidot a levegőbe, csak annyit, amennyit a növény az élete során megkötött, és ami rothadás útján (ami egy lassú égés) ugyancsak eltávozna a légtérbe.

A különböző fűtőanyagot felhasználó fűtési módok éves széndioxid-kibocsátása egy 100 négyzetméteres ház esetén

tableForrás: tudatosvasarlo.hu

A legális háztartási fűtőanyagok közül tehát a szén a leginkább környezetszennyező, széndioxid kibocsátása közel duplája a gáznak és közel háromszorosa a villamos energiának, nem beszélve a koromról és a kéndioxidról. Az egyes széntípusok függvényében a kibocsátási arányok persze változnak, vannak egészségre nagyon, és kevésbé veszélyes fajták. A Levegő Munkacsoport szerint például a Mátrai Erőmű által, a lakosság számára árult alacsony fűtőértékű lignit kifejezetten ártalmas. „A lignit kéntartalma nagyon magas 1,4–2,2% (egyes mérések szerint akár 7%), égésekor kénsav és kénessav képződik, mely marja, roncsolja a nyálkahártyát, tüdőt, légutakat, de magát a tüzelőberendezést és a falazott kéményt is néhány év alatt „megeszi”. Ennél sokkal veszélyesebb a lakossági égetés miatt a levegőbe kerülő illékony szervesanyag- és részecskeszennyezés (PM10, illetve PM2,5), ami nagy számú idő előtti elhalálozást okozhat”.

1

Az illegális fűtőanyagok, mint például, az olajos talpfák, lakkozott parketták, rongyok, háztartási hulladékok, olajos papírral tömött pet-palackok (!) még a szénnél is nagyságrendekkel veszélyesebbek, és nem csak a környezetre, hanem a lakásban tartózkodókra is. Sőt, leginkább rájuk veszélyes.  Tudom, ahol szegénység van, ahol a napi étel és a fűtés között kell dönteni, ott nem a fűtőanyag minőségének kérdése az elsődleges. Egyes közvélemény-kutatási adatok szerint a magyar lakosság 27 százaléka nem tudja a lakását rendesen fűteni, ami még akkor is nagy szám, ha tudjuk, hogy véleményükbe más tényezők (jövedelmi helyzet, lakásminőség, tüzelőanyag beszerzési nehézség) is beszüremkednek. Ha valamiben, akkor ebben kellene segítenünk, erre kellene a jelenleginél sokkal jobb megoldásokat találnunk.

2

3

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

egy × négy =