Folytatnám a Zöld Henrik által megkezdett városszínesítő sorozatot, ám ezúttal nem a szürke, koszos tűzfalak, hanem a szürke, koszos kerítések kifestőiről. Akik – szándékaik szerint – szintén színesítenék, vidámítanák a környezetet, elviselhetőbbé tennék az unalmas utcaképet. A szándék nemes, probléma akkor van, ha önjelölt „művészek”, mindenféle kontroll nélkül, illegálisan festegetnek ábrákat, képeket, feliratokat kapukra, kerítésekre. Az eredmény többnyire lehangoló: nem hogy szépítenék, inkább rondítják (pontosabban tovább rondítják) a kezelésbe vett felületeket.
A megoldás az lehet, ha maguk a tulajdonosok adnak megbízást, mondjuk verseny, pályáztatás révén. Akkor talán elkerülhető, hogy giccs, fércmunka, értelmezhetetlen firka kerüljön a falakra. Ilyen kísérlet már több is volt, legutóbb az egyik legkedveltebb budapesti parkban, a Városligetben. A Liget Budapest Projekt júliusban hirdetett pályázatot a Városliget használaton kívüli betonfalainak megújítására és kifestésére. A pályázat témáját a kultúra ás a zöld terület kapcsolódásában határozták meg. És itt van az én gondom. Nem igazán értem, hogy ezek a szürke betonfalak honnan, hogyan kerültek ide, miért nem bontották le inkább? Bármennyire is kedvesek, színesek ezek a képek, sehogyan sem illeszkednek a Városliget ősfái közé, a neoreneszánsz stílusban, 1885-ben, Műcsarnoknak épült, Olof Palme ház mögé. (Megjegyzem, a helyszín választása már csak azért is problémás, mert a képeket legfeljebb a véletlenül arra bóklászók tekinthetik meg, annyira eldugott helyen van.) Csak remélni lehet, hogy a betonfalakat, ahogy ígérik, előbb-utóbb, de legkésőbb 2018-ban elbontják, és akkor egy csapásra nyilvánvalóvá válna a kultúra és a környezet természetes kapcsolata.
De nem akarok fanyalogni, a pályamunkák elkészültek, a zsűri eredményt hirdetett, nézzük, mire mentek?
A verseny győztese Porpáczy Zoltán lett, aki daxLiget munkájával 125 ezer forintos készpénzt és 25 ezer forint értékű kulturális utalványt nyert.
Szombati Dorina életképeket ábrázoló műve második helyezést ért el, amellyel 50 ezer forint készpénzzel és 15 ezer forint értékű utalvánnyal lett gazdagabb.
Török Eszter élő mohahajas embercsoportja és Berettyán Gábor Budapest című terve holtversenyben a harmadik lett. Jutalmuk 25 ezer forint készpénz, és 10 ezer forint értékű utalvány.