Május 22. – A biológiai sokféleség nemzetközi napja

Május 22., a biológiai sokféleség nemzetközi napja, avagy a biodiverzitás védelmének világnapja. Ezen a napon az élővilág sokféleségére és a biodiverzitást fenyegető veszélyekre hívják fel a figyelmet világszerte. A Földünkön élő fajok számát csak megbecsülni tudjuk, hiszen még ma is folyamatosan fedeznek fel újabb és újabb fajokat. A mindezidáig leírt fajok száma megközelítőleg 8,5 millióra tehető. Egyes becslések szerint ez a szám, a még felfedezésre váró fajokkal együtt elérheti a 80 milliót.

A sokféleség megóvása a bioszféra stabilitása szempontjából is nagyon fontos. Minden egyes faj kipusztulása gyengíti ezt a stabilitást.

1992. május 22-én, Nairobiban az ENSZ Környezeti Programjának konferenciáján, ezen a napon fogadták el a Biológiai Sokféleség Eszményének végleges szövegét. Az egyezmény célkitűzése szerint, 2010-re jelentősen csökkenteni kellett volna nemzetközi szinten a biológiai sokféleség csökkenésének ütemét. Mára már tudjuk, hogy a kitűzött cél kudarcot vallott, a négyévente kiadott ENSZ jelentés szerint óránként 3 faj tűnik el a Föld színéről!!!

A biológiai sokféleséget veszélyeztető okok között elsősorban a környezetszennyezés, a klímaváltozás, az aszályok, az erdőirtás, az orvvadászat és a túlhalászat a felelős. A kétéltűek a legveszélyeztetettebbek, egyharmaduk a kipusztulás szélén áll, leggyorsabb ütemben pedig a korallzátonyok tűnnek el a Földről. Emellett a faji sokszínűség szempontjából igen aggasztó az amazóniai esőerdők folyamatos kiirtása, valamint a számos édesvizű tó elalgásodásából fakadó halpusztulás.

Magyarország 1992-ben írta alá az egyezményt. Első ízben 2005-ben emlékeztek meg  hazánkban erről a napról, de szomorúan tapasztalom, hogy nem alakult ki komolyabb hagyománya ennek a fontos környezetvédelmi eseménynek, annak ellenére, hogy Magyarország komolyan érintett a témában. Az ENSZ 2007-ben kiadott jelentése szerint Magyarország a világ egyik legsérülékenyebb országa a klímaváltozás természeti sokszínűségre gyakorolt hatása szempontjából. Magyarországon az átlaghőmérséklet emelkedése, közel másfélszerese a globális felmelegedés ütemének. Becslések szerint Magyarországon körülbelül 45 ezer különböző növény- és állatfaj él.

Vigyázzunk rájuk!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

öt × egy =